Dych a moje poslední zkušenost

Povedzme si pravdu, ako často sa zameriavate na svoj dych ? Ako často si len tak sadnete a venujete Řekněte si pravdu, jak často se zaměřujete na svůj dech? Jak často si jen tak sednete a věnujete dechu čas? Popravdě ani já jsem na svůj dech nekladla velký důraz. Až s příchodem jógy jsem si začala uvědomovat jeho podstatu.

Bolest a dych

Často během individuálních lekcí, přijdou lidé s bolestí zad nebo jiným zdravotním problémem a chtějí, abych je té bolesti zbavila. Jako první, na co se zaměřuji, je jejich dech vleže na podložce. Z pohledu na jejich dech se dokážu vcítit a soustředit na místo bolesti. 

Dech nám krásně prozrazuje funkčnost středu našeho těla.

Nový klient svůj dech využívají minimálně. Je důležité si uvědomit, že dech je součástí našeho života, od chvíle, kdy se narodíme, až po poslední vydechnutí v tomto životě.

Jak sem dýchala v Nepálu na treku

Naposledy, kdy jsem se utvrdila, že dech je skutečně podstatný při jakékoli fyzické aktivitě, bylo v Nepálu na treku. Ve vysoké nadmořské výšce jsem se rychleji zadýchávala a neuvědomovala si, jak dýchám. Popravdě to byl pro mě šok, protože jsem s dechem díky pranajamě neměla problém. Večer, když jsem přemýšlela nad celým dnem, jsem si uvědomila, že celou cestu jsem dýchala ústy a ne nosem. Druhý den ráno jsem si dala pozor a začala dýchat nosem a víc se soustředit na dech a jeho směr. Celý den i nejhorší část treku byl pro mě v podstatě bez jakéhokoli zadýchání. Díky správnému dýchání jsem se mohla kochat okolím s úsměvem na tváři i ve vysoké nadmořské výšce.

Venujtě svojmu dychu vedomou pozornost

To je jeden z důvodů proč dechu věnuji hned na začátku nejvíce pozornosti a až po správném dýchání se můžeme posunout dál. 

Zkuste vnímat svůj dech i během každodenních povinností, když například sedíte v práci nebo jedete do lesa na procházku.

Moje každodenní rutina je v dechu, sednu si na podložku otevřu dveře do studia a dýchám. Den je hned hezčí, příjemnější a je v rovnováze. 

Zkuste i vy ráno, když se vzbudíte, otevřít okno a nadechnout se. Věnujte dechu alespoň pár minut každé ráno a pokroky se dostaví velmi brzy.

Dech vás nakopne a vám se bude fungovat celý den mnohem lépe.

NNa závěr vám chci poděkovat, že jste alespoň na pár minut začali vnímat váš dech.

S láskou v srdci Vika.

Chcete sdílet článek na sítích?

Ranná dávka Jogy

Je to nějaký čas, kdy jsem začala s ranní praxí. Protože se na ni neustále ptáte a já ji s vámi sdílím na sociálních sítích, řekla jsem si,

Cesta

Jsem nějak neobvykle klidná, cítím se v pohodě nejen v těle, ale i v mysli a duši. Odkud se to ve mně bere? Respektuji hory, respektuji sílu přírody a s pokorou

High camp

“Zlato, zlato, vstaň. Něco je v našem pokoji.“ Sním? Je tohle daň za nadmořskou výšku? Viko, vstaň. Slyším velmi silné dýchání. Na manželovu obranu je třeba