Transformace Elišky

O tom, že jóga pomáhá po fyzické stránce, slyšíme všude, ať už je to nějaký článek na instagramu nebo kdekoliv, kde se o józe něco dočteme. Jsem člověk, který upřednostňuje praxi před teorií a raději si všechno vyzkouším, než o tom začnu psát. A tady je transformace Elišky, které jóga pomohla v životě.

Tři vyhozené plotýnky a úzky zádový kanál

Můj začátek individuální lektorské praxe začal tím, že ke mě během Covidu přišly 3 ženy, které měly náročnou práci a chtěly trochu vypadnout z běžného pracovního koloběhu.

Jednou z nich byla i Eliška, vysportovaná mladá žena, která byla zničená a unavená sportem.

Pamatuji si jak dnes, když stoupla na podložku a chtěla být v porovnání s ostatními děvčaty nejlepší, i když její zdravotní stav jí to nedovoloval. Eliška měla vyhozené tři plotýnky a úzký zádový kanál. Pamatuji si i její unavené oči, unavené tělo a hlavně slova která opakovala vždy, že bez pohybu nemůže existovat, i když ji to bolí. Co je to za život s bolestí, říkala jsem jsem si v duchu.

Odpočinout si a nedělat nic

Mojí prací lektora, není lektorovat z povzdálí, ale lektorovat tak, aby se dotyčný cítil dobře a hlavně aby si neubližoval. Postupně jsem se s Eliškou učila i já, jak pracovat s člověkem, který má zdravotní problém. 

ž během školy jsem se pořád bála lidí, kteří mají něco s plotýnkami a nevěděla, jak s nimi pracovat. Nemohu říct, že to bylo snadné, ale čím víc jsme cvičily, tím víc jsem viděla její problém a řekla si že pokud budu tak přísná, tak určitě odejde. Eliška však se mnou komunikovala a dala mi důvěru, kterou jsem využila. Postupně jsem jí začala dávat domácí ukoly, kdy dostala úkol nic nedělat a odpočinout si a ona to respektovala. Domácí úkoly v podobě zpevnění středu těla nebo dýchání se pro ni postupně staly rutinou každého dne.

Žít bezbolestný život ?

Eliška cvičila a po nějaké době jsme si obě uvědomily, že najednou se vnímá, najednou nejde přes své hranice, najednou umí zapojit střed těla. Velký zlom nastal, když jsem organizovala jógový víkend a ona z 10 žen se nesnažila nikoho předběhnout, dala stranou své ego a cvičila, tak jak to její tělo a mysl zvládla.

Postupně a pomalu se začala vracet i ke svým oblíbeným sportům a přišla na to, že i když jde mírně přes čáru, ať už na kole nebo na běžkách, její střed těla, její dech, její tělo jí v tom podrží, protože se vnímá. S odstupem času vím, že Eliška je připravená chodit na jakoukoli lekci jógy, je připravena žít bezbolestný život. 

To je to nejlepší, co můžete u svých klientů vidět je, že mají bezbolestný život a vy můžete z dálky sledovat jejich transformaci. 

Sedím tu a píšu tyto věty se slzami v očích pro to, co dokázala, když jsem ji jen trochu podržela za ruku. 

Děkuji, že přišla, že chtěla a že jsme to spolu zvládly.

Jóga píše příběhy a spojuje lidi a tak to je i s Eliškou.

S láskou v srdci Vika.

Chcete sdílet článek na sítích?

Jak bereš zdraví?

Bereš ho jako samozřejmost? Děkuješ za to, že jsi zdravá? Zdraví si totiž nekoupíš, zdraví nezískáš od nikoho. Zdraví je pro tebe podstatné a velmi důležité.

Od zdi ke zdi

Jsem toho názoru, že učím všechno to, co sama cvičím. A tak je dost možné, že cvičíte častěji. Samotné cvičení mému tělu nevadí, ale moje konstituce

Co je to za život…

Minimálně jednou do měsíce si položím otázku, ať už sobě nebo klientům. Co je to za život s bolestí? Tento měsíc je tato otázka v mé hlavě